הרכיבים מהם מיוצר גברא פרו

סקירה על המרכיבים ופעילותם, כמתבסס על מחקרים ועבודות בספרות המדעית ובפרסומים מקצועיים. יש לציין שהסקירה  ואזכורי הספרות מתייחסים רק לעובדות הרלוונטיות לפורמולה
סיכמה פרופ' זהרה יניב בכרך.

1. אבץ. Zinc.

האבץ הוא מינרל חיוני לגוף ומשפיע על מגוון רב של פעילויות, כולל מערכת החיסון, איזון הסוכר בדם, בריאות העין, בריאות הנפש וגדילה והתפתחות.( (Hambridge, 2000

ובאשר לפוריות ולתפקוד גברי:

חוסר באבץ קשור לרמות נמוכות של טסטוסטרון בקרב גברים, והוכח כי השלמת אבץ מעלה רמות אלו. ( Prasad et al, 1996). חוסר באבץ גורם פוגע בחיוניות תאי הזרע וביכולתם לנוע. המחסור מוביל לספירת זרע נמוכה ולמרץ מיני מופחת. (Kumari et al, 2005). במחקר חדש שהתפרסם ב 2011 נמצא יחס ישר בין כמות האבץ בפלסמה של הדם ובין חוסר פוריות אצל גברים ניגרים. כלומר אבחון של רמות אבץ נמוכות יכול לשמש אינדיקציה לחוסר פוריות. (Akinloye et al, 2011).

מאמר נוסף מהשנה האחרונה שמסכם מחקר שנערך ברוסיה, הראה כי טיפול של חודש ימים בתוסף מזון המכיל אבץ וסלניום, שיפר תפקוד מיני וחוסר פוריות אצל מטופלים רוסים. (Sivkov et al, 2011). מחקר מבוקר על השפעת תוספת של אבץ על התפקוד המיני של עכברים זכרים העלה כי תוספת של 5 מג' ליום למשך שבועיים שיפרה באפן סטטיסטי את התפקוד המיני ( (ejaculation, והעלתה את רמת הטסטוסטרון שלהם. (Dissanayake et al, 2009).

מחקר שהתפרסם השנה בדק את השפעת תוספת אבץ על עכברים זכרים שנחשפו לעישון סיגריות. הניסוי המבוקר נמשך 9 שבועות,. התוצאות הראו שתוספת האבץ מנעה את נזקי העישון, שהתבטאו בירידה בטסטוסטרון, ובירידה בחיוניות של תאי הזרע. ( Garcia et al, 2012).

2. ל-ארגינין. L-Agrinine

זוהי חומצה אמינית חיונית והכרחית ויש לספקה בתנאי מחסור. היא משפרת את זרימת הדם ויש לה תפקיד מרכזי בויסות לחץ הדם, הודות לייצור המולקולה NO – שהיא החומר הפעיל שבארגינין. תחמוצת החנקן (NO), חשובה להיווצרות תאי זרע, לתנועתיות ולספירה. חוסר במולקולה זו פוגע בפעילות האנדותליאלית- ואז יכולה להיפגע הפעילות המינית של הגבר, ונפגעת הזקפה. ( Mathers et al, 2009).

במחקר כפול סמיות שנערך על 50 גברים הסובלים מאין-אונות מוכחת, קבלו הנבדקים ארגינין במשך 6 שבועות-כנגד קבוצת ביקורת. הנבדקים הראו שיפור מובהק באין אונות-אבל רק אצל אותם הנבדקים שסבלו מירידה ביצור ה NO האנדוגני שלהם.(Chen et al, 1999).

3. טירוזין .Tyrosine

חומצה אמינית המשמשת כחומר מוצא לייצור מתווכים עצביים במוח. משמשת לטיפול בחרדות, דיכאון, כאבי ראש ואלרגיה. להעלאת מצב הרוח. מפחיתה תיאבון. מפחיתה מאגרי השומן בגוף.ישנן עדויות כי הטירוזין, כנוגד דיכאון, תורם גם לתפקוד המיני. לא נמצאו מחקרים לציטוט.

4. גינסנג קוריאני. Panax ginseng

אחד מצמחי המרפא המפורסמים ביותר בעולם, ואף אחד הנחקרים ביותר. מיוחסות לו מגוון עצום של פעילויות רפואיות המגובות במספר רב מאד של מחקרים, קטנים וגדולים כאחד, המתייחסים לסגולותיו השונות. פעולתו העיקרית היא כאדפטוגן, מחזק מערכת החיסון ומערכת העצבים,ומעורר.

בקשר לתפקוד המיני ניתן לצטט מחקר בו טופלו כ 60 גברים שסבלו מאין-אונות, בעזרת גינסנג קוריאני.

המחקר היה כפול סמיות והנחקרים קבלו כ 1000מג' של ג'ינסנג, 3 פעמים ביום כנגד פלסבו. השיפור היה מובהק והחוקרים הסיקו כי ניתן לשקול טיפול זה כהמלצה לסובלים מאין-אונות. (Andrade et al,

(2006

ניסוי כפול סמיות נוסף נערך בקוריאה, על 143 מטופלים שסבלו מאין-אונות. הניסוי נמשך 8 שבועות בהם קבלו המטופלים אותה כמות (1000מג) תמצית גינסנג. היה שיפור מובהק בקרב הנחקרים בתפקודם המיני.(Tae-Hwan Kim et al, 2009).

שנה קודם, ב 2008, נערך סקר השוואתי של כל הספרות המדעית עד לתאריך זה החוקרת את השפעת הטיפול בגינסנג הקוריאני האדום על מצבי אינ-אונות. נמצאו 7 מחקרים כפולי-סמיות העונים על כל הדרישות. אנליזת "מטה", כלומר סכום ההשפעה הכוללת מצביע על פעילות חיובית של הגינסנג לטיפול באינ-אונות. מפאת קוטנם של הקף המחקרים מצביעים המחברים על הצורך בעריכת מחקרים רחבי הקף יותר בעתיד. (Young-Cheoul Lee et al, 2008).

5. brevicornum Epimedium

הסוג מונה הרבה מינים, רובם מקורם בסין, הידועים בסגולותיהם האפרודיסיאקיות.(מעוררות את המין והזקפה). ואכן נעשו מחקרים ונמצא כי מיצוי של הצמח מזרז זקפה.( Makarova et el, 2007). מחקר נוסף שבוצע בעכברים הראה כי הזרקה ישירה של מיצוי האפימדיום לאבר המין של עכברי מעבדה העלתה את לחץ הדם מסביב לאבר המין וגרמה לזקפה. ( (Chen et al, 2006. האפימדיום מכיל חמרים רבים שזוהו. העיקרי, הקשור עם הפעילות האפרודיסיאקית הוא הפלבונואיד איקרין.(Icariin).

האיקרין הוכח כמדכא  PDE5- זהו האנזים פוספו-די-אסתרז 5. אנזים חשוב זה קשור בהרפיית השרירים המספקים דם למעטפת אבר המין, ההרפיה גורמת לעליה בכמות הדם הזורם בעורקים ולכן לזקפה.  ! (Jiang et al, 2006; Ning et al, 2006) חשוב לציין כי הוויאגרה פועלת אף היא לפי עיקרון זה של עיכוב ה PDE5.

האיקרין מזרז גם את יצירת ה NO (Xu et al 2007) ומחקה את פעילות הטסטוסטרון (2006(Zhang, .הוא גם נוגד חמצון, ויעיל כנגד דיכאון.

6. קנידיום מוניירי. Cnidium monnuri

 

זרעי הצמח, ממשפחת הסוככים, ידועים ברפואה הסינית והוייטנאמית כיעילים לטיפול בתפקוד מיני לקוי ובהורדת לחץ דם. הקנידיום מכיל קומרין, הנקרא אוסטול, , osthole. נעשו מחקרים רבים על יכולתו של חומר זה כמוריד לחץ-דם, כנוגד חמצון וכמשפר זרימת דם, אך לא נעשו מחקרים מודרניים על פעילותו לשיפור התפקוד המיני. פורסם מחקר אחד בשנת 0200 העוסק בארנבות, המראה כי מיצוי החומר גורם להרפיית רקמת השריר של הקורפורה קוורנוזה (השריר של אבר המין). ((Chen et al, 2000.

7. ג'ינג'ר. Zingibar officinale

 

שורש הג'ינג'ר משמש מאז ימי קדם, (קודם בסין ובהודו ומשם הגיע לעולם המערבי) כתבלין חריף ומרענן וכצמח מרפא עתיר סגולות. פעילותו הרפואית כוללת מניעת בחילות והקאות, מניעת וריפוי דלקות, מניעת וריפוי סרטן ופעילות אנטיספטית ונוגדת חמצון חזקה.

השפעתו החיובית על איכות הזרע וחיוניותו נתמכת במחקרים. ב2009 נערך ניסוי על עכברי מעבדה שקבלו מנה של 100 מ'ג מיצוי ג'ינג'ר ליום במשך 20 יום. התוצאות הראו שבקבוצת הניסוי הייתה עליה משמעותית ברמת הטסטוסטרון בפלסמה, וכן עליה באיכות ובתנועתיות הזרע.( Khaki et al, 2009).

8. מאקה.  Lepidium meyeni

 

זהו צמח אנדמי של האנדים הגדל בפרו ובוליביה. החלק הפעיל שבו הוא השורש המעובה המשמש רבות ברפואה עממית. נחשב לאדפטוגן, מחזק מערכות הגוף, סטימולנט-מעורר ומשפר ריכוז וזיכרון, ומשפר תפקוד מיני, פוריות וחשק מיני.

קיימים ממצאים מדעיים וניסויים קליניים התומכים בפרסום של צמח זה בקשר לתפקוד המיני-אם כי מספרם קטן והקף הנבדקים אינו גדול:

נעשה ניסוי כפול סמיות אצל 50 גברים בעלי תפקוד מיני לקוי.נצפה שיפור קטן, אבל משמעותי ((Zenico et al, 2009. בניסוי שנערך על שוורים נמצא כי בתגובה על מיצוי מאקה כתוסף מזון נצפה שיפור בכמות הזרע ובאיכותו. ב 2010 נערכה סקירה ספרותית של כל המחקרים המיוחסים לפעילות המינית של מיצוי שורש המאקה . נמצאו 4 מחקרים ראויים מבחינה מדעית. ב 2  מהם –בנשים בגיל הבלות ובגברים מבוגרים בריאים היה שיפור בחשק המיני. ( Shin et al, 2010).  בניסוי קליני אחר הראו, כי אחרי 14 ימים של לקיחת מיצוי מאקה, על ידי ספורטאים, היה שיפור ביכולת הפיזית והחשק המיני שלהם. (Stone et al 2009). בניסויים קלינים קטנים נוספים, שנעשו בגברים, דווח כי מיצוי המאקה גרם גם לעליה בכמות הזרע ובאיכותו.( (Gonzales et al 2009.

 


תמצית גינקו בילובה    
Ginko biloba EX

תמצית דקל ננסי    Sarenoa serrulata Ex

Tribulus terrestris EX    תמצית טריבולוס טרסטרית

 

למידע נוסף אודות גברא PRO 

המוצר אינו תרופה ולא נועד לאבחן, לטפל, לרפא או למנוע מחלה כלשהי.

המידע באתר אינו רפואי ואינו התוויתי  ואינו מבוקר ע"י משרד הבריאות.

 

להזמנת כמוסות גברא PRO בצורה דיסקרטית וישירה הביתה לחץ כאן > מיוצר במפעל בעל רישיון משרד הבריאות מס' 4/939 תחת דרישות תקן G.M.P. ו- ISO2200